به بهانهء سالگرد شهادت عبدالقهار عاصی

شهید هشتم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

عاصی نامی ماندگار است؛ عاصی ترانه یی ماندگار است؛ عاصی شعری و دردی ماندگار است. میلودی فراموش ناشدنی در تغنی خیالات شاعرانه است. تموج عصیانگرانه دریاست وبالاخره به قول خودش هشتمین شهید است. شهید هشتم اردیبهشت...

اردیبهشت حاصل تمامت لذت نهفته در سال است. اردیبهشت سبز سبز است و اگر در چنین مجالی، دل دردمند انسانی احساس کند که به زنجیرش بسته اند، نخل امیدهایش را شکسته اند، ایمانش را گرفته اند، خونش را که نماد حیا و شرافت وی است، ریزانده اند، حتی خورشید را، این جوان در کمال غرور را، شهید کرده اند، و احساس کند که دیگر راه برگشت به مقصودش در گرد و غبار حادثه گم شده است، و اکاسی دیگر سایه نمی اندازد و رسای غرور ناژو دیگر نارسا افتاده است، و دریا دیگر مترنم و مواج نیست، چه حس غریبی خواهد داشت؟ به قول نیچه: نخست زاده همیشه قربانی میشود.

 

آزادی درختی بود که عاصی در سایه اش آرامش می یافت، اما این موهبت و این مجال دیگر از دست رفته بود. آزادی، این سپیده عقب میله های زندان، نخستین شهید این مجموعه بود. آزادی و عشق به آزادی آن احساس لطیفی بود که عاصی را در زمینه لاهوتی شعر جاودانه ساخت. عاصی، این سنگ فرزانه گی و این فلاخن ستاره شکن، در چنین معرکه یی به دنبال یاران دوران شادکامی هایش برمیآید، اما تو گویی این درد در وجودش فروکاستنی نیست.

امید این نیروی جاودانه برای زیستن شهید دوم این معرکه است. امید، این نماد باورهای انسانی و این پشتوانه و راهبردی نیکو برای بارور شدن، دیگر در کنار همزادان عاصی نیست و گویا عاصی با دست های روح خویش پیکر در خون تپیده امید هایش را برمیدارد و در گودترین دخمه این اردیبهشت نافرجام میگذارد.

ایمان، این عینی ترین سرمایه ذهنی عاصی، و این مقدس ترین مرز برای رسیدن به خواست های مقدس تر، سومین شهید این مجموعه ماندگار است. ایمان، این پاکیزه گی محض، شاید چونان شمشادی ایستاده جان سپرد. ایمان ها میرایند، اما با جاودانه ترین مرگ و این را عاصی میدانست.

شهید چارم، این پیکر زخمناک، آزرمی لطیف است. خون عاصی است.

شهید پنجم استوارترین نماد حقیقت، صداقت و صمیمیت است. شهید پنجم خورشید است؛ خورشیدی فروخفته در لای ابرهای وحشی و شاید هم تشییع شده بر دوش تارترین ابر سیل زا تا گورستانی که استاره گان برای نسل خویش سازش کرده بودند. شهید پنجم روشنی در خون تپیده است.

شهید ششم انتظار دیدار نافرجام مسافری است که در سنگ ترین کویر به مقصد می اندیشد و با همین آرمان راه گم کرده را جدی نمیگیرد. آمیزه یی از مستی غریب آرزوی دیدار و پایان پذیری رمق برگشت به دیار.

و اما شهید هفتم، درختواره مقاوم فصول در باور یادهای آگنده از بوی اکاسی عاصی است. شهید هفتم این معرکه رساترین شاهد سوختن ها و ساختن های این اردیبهشت است. اکاسی... درخت اکاسی عصاییست که بهار به آن تکیه میکند.

آخرین شهید، جاری ترین دریای بی بستر، بی بستر ترین دریای جاری که خشمش را با صخره ها قسمت میکند و سر به سنگ ها میکوبد. سر به سنگ ها میکوبد و آرامش نمی یابد. شهید هشتم، شهید ماست. شهید هشتم فریاد عصیان گرانه و ستیزه جو است. شهید هشتم عاصی است.

 

روحت شاد باد، عاصی!

 

 

يادداشت: بخش هايی از اين متن از شعر «شهيد هشتم ارديبهشت» عاصی گرفته شده اند.

/ 22 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هرات آنلاین

دختری باسنگ عقدی جاودانی بست. ساعت سه عصر (امروز)شنبه بیست و یکم عقرب محفل خوانش شعری تحت عنوان (دختری با سنگ عقدی جاودانی بست) به مناسبت درگذشت نادیا انجمن شاعر جوان هرات برگذار شد. در این محفل بر علاوه عده ای از اراکین دولتی شاعران نویسنده گان و خبرگان شعر و ادب در هرات گردهم آمده بودند و ضمن تقبیح قتل خانم انجمن اشعار در سوگ او به سرایش گرفتند. ادامه در......

هارون راعون

سلام عزيز جان! اميد سر حال و تر و تازه باشی. ببخش که خيلی دير عقب غمپيوتر نشستم. سلامتی ات آرزوی من است. قربانت

صابر

سلام دوست عزيز/ با وب تان آشنا شدم خيلی خوب بود. اگر به کلبه درويشی ما سر بزنيد/ ممنون ميشوم. موفق باشيد.

پروين

پرويز عزيز سلام.....خوشحالم که فراموشم نکردی.....يادم هست...دوباره پائيز...به يادت مرور ميکنم لحظه لحظه تنفس برگهارا ...نسيم آرامش بخش سپيده دم و شامگاه را.....و باران های آرام ابرهای خسته را ...و بر شانه های باد خواهم نوشت تا به تو برساند که سرزمين تو سرزمين من نيز هست ....شايد این ذره ای از معنای همسايگی باشد....در پناه حق...غريب...

?

کعبه من, کنشت من, دوزخ من, بهشت من / مونس روزگار من, شمس من و خدای من. best of luck

احمد جاوید فیضی

سلام دوست عزیز ! باخواندن متن که نوشته ای مرا به یاد روزی انداختی که عاصی در دفتر ریس عمومی رادیو تلویزیون نشسته بودشعر میسرایید وقتی دروازه را باز کردم بادیدن من سکوت کرد من معذرت خواستم ولی عاصی همین را گفت که فرق نمی کند خوش آمدی . آری عاصی دوباره تکرار نمی شود . فیضی

رضا-انگلستان

سلام به دوستان عزیز! نوشته تحت عنوان «نه گفته که گناه نیست » را در وبلاگ گانجمن جوانان و خوانواده های افغان در انگلستان را بخوانید و لطفاْ نظر دهید. توفیق شما را خواهانیم!

tanha

سلام آشنا ! وب (سخنانی چند از یک آشنا ) که تازگی راه اندازی شده خواهان آشنایی با شماست . پارچه ادبی ( کوچ پرنده گان) که بیان کننده درد غربت مهاجر دور از وطن است- جایگاه عرف و عنعنات در میان مردم کشور ما -که شامل بخش های تحت عنوانین ( مرد سالاری ) - ( انتخاب همسر و ازدواج )- ( کودکان و جامعه ما ) پارچه ادبی ( ای عشق ) و شعر آزاد تحت عنوان ندامت ،موضوعات شامل این وبلاگ است ، امیدوارم مرا در چگونه پیمودن راهی در پیش گرفته یاری کنید . تشکر

مرواريد

دوست عزيز! درمورد شهيد سخن (عاصی) درست نوشته ايد وزيبا سفته ايد. شما با کاروان سخن بسلامت باشيد وخداوند کريم عاصی را بيامرزد. من با گردنبندهای مرواريد در منزلم منتظر دديدار شما هستم.

؟

سلام کاوه جان عزیز! بر بلندای همه روشنی ها روح عاصی مهربان همیشه شاد باد! و دستان پر از محبت تو هم درد نکند .راستش مطابت از بس كه زيبا بود اسمم فراموشم شد